а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иштипе

иштипат
Вид збор: Глагол, свршен
Штипне повеќепати или повеќемина.
Англиски: pinch
Примери:
Го иштипа детето по образите.
Изведенки
иштипува несв.
иштипуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи