а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иштав

(едн.) иштавот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19945
1. апетит
Англиски: appetite Турски: iştah Албански: apetit
Употреба: Архаизам
Примери:
Има иштав.
2. желба
Англиски: desire Турски: iştah Албански: dëshirë
Употреба: Архаизам
Примери:
Иштав ми е да каснам благо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК