а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишне

ишнат
Вид збор: Глагол, свршен
Избрка со извикот „иш“.
Англиски: shoo
Примери:
Ја ишна мачката надвор и ја затвори вратата.
Изведенки
1. ишнува несв.
ишнуваат
2. ишнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи