а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишмука

ишмукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42417
Со шмукање излиже, изеде.
Англиски: suck out
Примери:
Кучето ја ишмука коската.
Изведенки
1. ишмукува несв.
ишмукуваат
2. ишмукување ср.
глаг. им.