а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишмрка

ишмркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Шмркне силно или повеќепати.
Англиски: sniff
Примери:
Го ишмрка кафето на двапати.
Изведенки
ишмркува св.
ишмркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи