а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишка

ишкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Брка со викање - иш!
Англиски: shoo
Изрази
Кој си ја има мувата на капата, си ја ишка - тој што се досетува дека за него се зборува (обично нешто непријатно), сам ќе се огласи, ќе се јави.
Изведенки
ишкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи