а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишијас

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47874
Силни болки што се шират од рбетот по должината на нервот на ногата.
Латински: ischias Англиски: sciatica
Употреба: Медицина
Примери:
Повторно ме фати ишијасот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК