а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишари

ишарат; ишаран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10047
1. Украси со шарки.
Англиски: decorate Албански: dekoroj
Примери:
Таа го ишари килимот со разни шарки.
2. Покрие определена површина со различни бои, направи нешто да биде шарено.
Англиски: scribble Албански: shkarravit
Примери:
Ги ишарале ѕидовите.
3. (се ишари) Стане ишарен.
Англиски: decorate Албански: dekorohet, bëhet ngjyra ngjyra
Примери:
При првото перење, џемперот сосема се ишари.
Изведенки
ишарува несв.
ишаруваат