а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ишарет

мн. ишарети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11241
знак, гест
Англиски: sign Турски: işaret
Употреба: Разговорно
Примери:
Се разбраа со ишарети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК