а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ич

Вид збор: Прилог
Ранг: 1901
ништо, никако, нималку
Англиски: not at all Турски: hiç
Употреба: Разговорно
Примери:
Оди да купиш кафе, ич нема веќе.
Тоа ич не доаѓа предвид.
Изрази
Колку да не е без ич - сосема малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК