а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

их

Вид збор: Извик
1. За изразување жалење.
Употреба: Разговорно
Примери:
Их, како не му реков да не оди таму!
2. За изразување весело расположение (при играње оро).
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи