а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иха

Вид збор: Извик
Ранг: 23612
1. За изразување голема мера.
Употреба: Разговорно
Примери:
Иха, колку ми поминало мене преку глава!
2. За изразување весело расположение (при играње оро).
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК