а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ифтар

мн. ифтари
Вид збор: Именка, машки род
1. Прекинување на рамазанскиот пост после зајдисонце кај муслиманите.
Турски: iftar Албански: iftar
Употреба: Религија
2. Вечера при рамазанскиот пост.
Турски: iftar Албански: iftar
Употреба: Религија
Изведенки
ифтарски прид.
ифтарскиот
Пример: ифтарска вечера
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК