а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ифрит

Вид збор: Придавка
Ранг: 16663
Што е налутен, бесен.
Англиски: furious Турски: ifrit
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Не задевај го, денеска е ифрит.
Изрази
Ифрит се стори - многу се налути, побесне од лутина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК