а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итрина

мн. итрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5059
1. Итра постапка.
Англиски: slyness Албански: dinakëri
Примери:
Од него само некоја итрина можеш да очекуваш.
2. Особина на тој што е итар.
Англиски: slyness Албански: dinakëri
Примери:
Ја препозна итрината во неговиот глас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК