а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итен

итни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6852
Што е неодложен, што не може да се одложи без последици.
Англиски: urgent
Примери:
итен случај
итна помош
Изведенки
1. итно прил.
Пример: Итно да дојдеш ваму!
2. итност ж.