а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итака

Вид збор: Сврзник
Ранг: 22914
Искажува исполнет услов, погодност за вршење дејство; штом, кога веќе.
Примери:
Итака сте тука, да се договориме што ќе правиме понатаму со него.
Итака ми е многу скапо, ќе му го откажам договорот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК