а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итака-итака

Вид збор: Прилог
Неопределено како, на кој начин; и добро и лошо, и вака и онака.
Англиски: so and so
FlexiMac
 менување на македонски глаголи