а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исшлапа

исшлапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Шлапне некого повеќепати.
Англиски: slap Албански: shapullit
Примери:
Ја исшлапаа по лицето за да ја освестат.
2. исшлака
Англиски: slap Албански: llapashit
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК