а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исшлака

исшлакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измачка со нешто, извалка нешто.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Ја исшлака блузата со боја.
2. Истепа со шлакање.
Англиски: slap Албански: shpullat
Примери:
Го исшлака детето за ништо.
3. (се исшлака) се извалка
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Целиот се исшлака со боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи