а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исшили

исшилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наостри, направи нешто да има остар врв, шилец.
Англиски: peak Албански: mpreh
2. (се исшили) Добие форма на шилец.
Англиски: peak Албански: mpreh, bën thep
Примери:
Тополите се исшилиле кон небото.
Изведенки
исшилува несв.
(се) исшилуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи