а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исшета

исшетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34528
1. Помине низ повеќе места.
Англиски: walk Албански: shetis
Примери:
Исшета повеќе земји со танцувачката група.
Ги исшетавме гостите по градот.
2. (се исшета) Се прошета.
Англиски: travel Албански: udhëtoj, shetis
Примери:
Се исшета по светот, па повторно се врати дома.