а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчука

исчукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19136
1. Заврши со чукање.
Англиски: knock Албански: shkund, mbledh
Примери:
Ја исчукаа 'ржта.
Го исчука оревот.
2. збудали
Англиски: madden Албански: çmend
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Си ја исчука главата, но не можеше да се сети каде го остави клучот.
Сте му го исчукале умот на детето.
3. (се исчука) стане будала
Албански: çmend
Примери:
Жената сосема се исчукала.
Изведенки
1. исчукува несв.
исчукуваат
2. исчукување ср.
глаг. им.