а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчуди

(се) исчудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46818
Се зачуди многу, покаже изненадување, неверување, несфаќање.
Англиски: wonder
Примери:
Тој се исчуди и не веруваше во тоа што го гледа.
Изведенки
1. исчудува несв.
(се) исчудуваат
2. исчудување ср.
глаг. им.