а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчува

исчуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17408
1. Дочува нешто до крај.
Англиски: tend Албански: ruaj
Примери:
Ја исчува тајната и никој никогаш не ја дозна вистината.
2. Одгледа, порасне (дете).
Англиски: tend Албански: ruaj, rrit
Примери:
И двајцата ги исчува баба им.