а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчрчори

исчрчорат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти звук на чрчорење.
Примери:
Маслото исчрчори на огнот.
Изведенки
исчрчорува несв.
исчрчоруваат