а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчмае

исчмаат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине определено време чмаејќи.
Примери:
Исчмаја в затвор две години од својата младост.