а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчкрта

исчкртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42158
1. Испушти звук на чкртање.
Албански: kërcëlloj
Примери:
Вратата исчкрта и некој влезе.
2. Испушти звук со стегање на забите.
Англиски: grind Албански: kërcëlloj
Примери:
Тој исчкрта со забите за да не каже нешто грубо.
3. Покрие нешто со чкртаници.
Англиски: scribble Албански: shkarravis
Примери:
Детето ја исчкрта целата тетратка.