а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчита

исчитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18153
1. Прочита до крај, се што било за читање; прочита многу книги, текстови.
Англиски: read Албански: lexoj deri në fund
Примери:
Ги исчита сите книги што ги најде во куќата.
Ги исчита сите весници.
2. Искаже строга забелешка, строга поука.
Англиски: reprimand Албански: vërejtje, qortim
Употреба: Разговорно
Изведенки
исчитува несв.
исчитуваат