а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчисти

исчистат; исчистил; исчистен; (ќе) исчистевме
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3479
1. Направи нешто да биде чисто.
Англиски: clean up Албански: pastroj
Примери:
Ја исчисти куќата.
Го исчистија патот од снегот што напаѓа ноќта.
2. Отстрани, протера непожелни лица, ослободи од некого.
Англиски: clean Албански: pastroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја исчистија планината од разбојници.
3. (се исчисти) Стане чист.
Англиски: clean Албански: pastroj
Примери:
Се исчисти од сламките.
Изведенки
1. исчистува несв.
(се) исчистуваат
2. исчистување ср.
глаг. им.