а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчешла

исчешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16430
1. Уреди коса со чешлање.
Англиски: comb Албански: kreh
Примери:
Се изми и ја исчешла косата.
2. (се исчешла)
Англиски: comb Албански: krihem
Примери:
Се исчешла и ја врза косата во опашка.
Изведенки
1. исчешлува несв.
(се) исчешлуваат
2. исчешлување ср.
глаг. им.