а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчеша

исчешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46516
1. чеша
Англиски: scratch Албански: kruaj
Примери:
Го исчеша по грбот.
2. (се исчеша) се чеша
Албански: kruhem
Примери:
Магарето се исчеша од едно дрво.
Изрази
Си го исчеша јазикот од некого - озбори некого.