а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчепка

исчепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17993
1. Распрета, извади нешто со чепкање.
Англиски: dig out Албански: gryej, gërmoj
Примери:
Исчепка компири од бавчата.
Песот исчепка една коска од земјата.
2. Исчисти, со чепкање.
Англиски: pick Албански: gërmoj, pastroj
Примери:
Си ги исчепка ушите.
3. Открие, дознае нешто.
Англиски: discover Албански: gërmoj, zbuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Успеав да исчепкам неколку важни информации.
Изведенки
исчепкува несв.
исчепкуваат