а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчепи

исчепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Откине, оддели нешто од нешто.
Англиски: break Албански: shkëput, ndaj
Примери:
Ја исчепи гранката на која се бесеше.
2. (се исчепи) Се откине, се отцепи од нешто.
Англиски: tear Албански: shkëputem, ndahem
Примери:
Гранката се исчепи од многу род.
3. (се исчепи) Се извлече, избега, се ослободи од некаде или од некого.
Англиски: escape Албански: tërhiqem, largohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едвај се исчепив од оние двајца.
Единствено сакаше што е можно побрзо да се исчепи од овој град и од спомените.
Изведенки
исчепува несв.
(се) исчепуваат