а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчепати

исчепатат; исчепатен
Вид збор: Глагол, свршен
1. За уста - непристојно рашири, отвори.
Англиски: grimace Албански: hap gojën
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја исчепати устата како невоспитано дете.
2. (се исчепати) Се извика, се издере; направи нешто непристојно.
Англиски: yell Албански: bërtas, çirrem
Примери:
Се исчепати пред гостите.
Изведенки
исчепатува несв.
(се) исчепатуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК