а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчеличи

(се) исчеличат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане како челик, зајакне, се зацврсти.
Англиски: steel
Примери:
Се исчеличивме и коските си ги испековме во туларницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК