а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчекува

исчекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7080
Е во неизвесност, очекува нешто да се случи.
Англиски: expect
Примери:
Секојдневно исчекуваше писмо или каква било порака.
Изведенки
исчекување ср.
мн. исчекувања
глаг. им.
Пример: големи исчекувања