а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчатали

(се) исчаталат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие форма на чатал.
Англиски: fork Албански: bigëzoj, merr form çatalli
Примери:
Буката ги исчаталила гранките како рачишта од чудовиште.
2. Се направи важен.
Примери:
Вчера тој се исчаталил пред вас, а сега молчи.