а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчанчи

исчанчат; исчанчил; исчанчен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35765
1. За зглоб - излезе од лежиштето, се измести.
Англиски: dislocate Албански: pëlkyej, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
Го исчанчи глуждот.
2. Искриви, изврши нешто.
Примери:
Ги исчанчи очите од изненаденост.
Изведенки
1. исчанчува несв.
исчанчуваат
2. исчанчување ср.
глаг. им.