а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчади

исчадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40626
1. Изложи на чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Вртејќи се околу огнот ја исчади облеката.
2. (се исчади) Се покрие со чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Таванот сосема се исчади и поцрне.
Изведенки
исчадува несв.
(се) исчадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК