а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцуцули

исцуцулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38913
1. Направи врв на нешто, стави нешто премногу високо.
Албански: vë në maje
Употреба: Разговорно
2. Постави некого на највисоко место.
Примери:
Го исцуцули него пред надлежните.
3. (се исцуцули) Се постави на повисоко место, се направи повисок.
Албански: del para
Употреба: Разговорно
Примери:
Самиот се исцуцули пред директорот.