а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцрта

исцртаат; исцртал; исцртан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14657
1. Пополни со црти, испише црти.
Англиски: draw Албански: vizatoj
Примери:
Ги исцрта контурите на објектот.
2. Изработи цртеж.
Англиски: draw Албански: vizatoj
3. Потроши цртајќи.
Англиски: draw Албански: vizatoj
Примери:
Го исцрта целото блокче.
4. (се исцрта) Се изрази, се покаже (обично на лице).
Англиски: pop up Албански: shfaqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некаква гримаса на одбивност му се исцрта на лицето.
Омразата му се исцртуваше во очите.
Изведенки
1. исцртува несв.
исцртуваат
2. исцртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи