а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцрпи

исцрпат; исцрпи, исцрпете; исцрпив, исцрпија; исцрпил; исцрпен; исцрпев, исцрпеа; исцрпел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12198
1. Со црпење целосно извади, извлече нешто (течност, песок, руда).
Англиски: exploit Албански: shter
2. Потроши нешто.
Англиски: exhaust Албански: zbraz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги исцрпивме резервите.
3. Целосно расправи некоја тема.
Англиски: exhaust Албански: zbraz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Набрзо ги исцрпија темите на коишто можеа да разговараат.
4. Измори некого, потроши некому сила.
Англиски: exhaust Албански: gajas
Примери:
Последниот испит многу го исцрпи.
5. (се исцрпи) се потроши
Англиски: use up Албански: harxhoj
Примери:
Се исцрпија средствата.
6. (се исцрпи) Изгуби сила, се измори.
Англиски: exhaust Албански: u lodh
Примери:
Се исцрпи организирајќи ја забавата.
Изведенки
1. исцрпува несв.
(се) исцрпуваат
2. исцрпување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК