а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцрпен

исцрпениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7465
1. Што е изморен, истрошен, без енергија.
Англиски: exhausted
Примери:
Беше толку исцрпен, што заспа седејќи на столчето.
2. Што е детален, сестран, опширен.
Англиски: comprehensive
Примери:
исцрпна анализа
Изведенки
1. исцрпеност ж.
(едн.) исцрпеноста
Пример: Го откажа излетот поради исцрпеност.
2. исцрпно прил.
Пример: Исцрпно го образложи планот.
3. исцрпност ж.
(едн.) исцрпноста
Пример: Овој метод ќе придонесе за исцрпност и точност при работењето.