а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцрни

исцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28573
1. Извалка, измачка со нешто црно, покрие површина со црна боја.
Англиски: blacken Албански: nxin, lyej me zi
Примери:
Си ги исцрни рацете поправајќи го автомобилот.
2. (се исцрни)
Англиски: blacken Албански: nxihem
Примери:
Се исцрни од чадот.
Изведенки
исцрнува несв.
(се) исцрнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК