а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцрви

исцрват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие, намачка нешто со црвена боја.
Англиски: redden Албански: skuq, lyej kuq
2. (се исцрви) Се вцрви, поцрвени.
Англиски: blush Албански: skuqem
Примери:
Се исцрви до ушите од срам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК