а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцица

исцицаат; исцицал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11006
1. Ишмука, извлече течност со цицање.
Англиски: suck Албански: thithë
2. Одземе сила, физичка способност.
Англиски: suck Албански: thithë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Напорната работа ни ја исцица силата.
3. Крајно осиромаши некого.
Англиски: suck Албански: thithë, pij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Војната сосема го исцица народот.
Изведенки
1. исцицува несв.
исцицуваат
2. исцицување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК