а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцимоли

исцимолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34702
Заврши со цимолење.
Употреба: Иронично
Примери:
Тој исцимоли како дете.
Изведенки
исцимолува несв.
исцимолуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК