а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцери

(се) исцерат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24211
Се насмее наместено и нападно.
Англиски: grin
Употреба: Разговорно
Примери:
Грдо и пакосно се исцери и продолжи како ништо да не се случило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК