а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исфорсира

исфорсираат; исфорсирал; исфорсиран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43090
1. Засили, забрза некоја работа.
Англиски: force Албански: përshpejtoj, përfocoj
Примери:
Ќе ја исфорсираме работата и ќе завршиме наредната недела.
2. Истурка некого напред, сосила постави на незаслужено место.
Англиски: patronize Албански: sforcoj, përkrah
Примери:
Го исфорсираа и му дадоа можност, но тој не ја искористи.